Po Africe - přidejte se k nám a navštivte to nejzajímavější a nejkrásnější z Afriky

Očima účastníků - JAR 2013

úvodní strana JAR 2013

Bohunka Bohunka

"Nikdy jsem neuvažovala o cestě do těchto končin a nikdy by mě nenapadlo, že se právě sem podívám… A stalo se :)

Zhruba měsíc před odjezdem jsem se seznámila se Zdenou, který mě přesvědčil o cestě do Afriky, kterou pořádal Fanda. Chyběl poslední člen posádky a já si řekla proč ne... Je třeba zkusit všechno...Takže jsem jela s neznámými lidmi, do neznámé země... a udělala jsem dobře:)

Neměla jsem proč pochybovat o organizaci expedice, vše bylo popsáno na stránkách poafrice.com detailně a cokoliv bylo třeba doplnit, Fanda pohotově doplnil v emailu. Vše zařídil Fanda na jedničku, o nic jsem se nemusela starat, jen jsem sbalila krosnu a musela se 9.3. dopravit na letiště do Prahy. Naprostá pohoda :)

Afrika mě dostala svým klidem, vůní, čistotou.. Jela jsem na tuto výpravu s tím, že si vyčistím hlavu, uklidním se, načerpám novou energii a poznám něco nového... z čeho budu čerpat další měsíce.. Povedlo se. 

Každý den se člověk budil brzy ráno s tím, že se těšil, co nového uvidí. Nemluvě o radosti, kterou jsme měli, když jsme spatřili zvíře, které se nevidí tak často… To bylo pýchy, že se zadařilo :) 

Dostala mě zvířata, která jsme viděli opravdu z blízka... dostaly mě vodopády v blízkosti Graskopu.. dostala mě rozmanitost krajiny... dostal mě západ slunce, který je tady neuvěřitelný... dostaly mě hvězdy na obloze, které zářily tak jasně, že člověk měl pocit, že musí spadnout... Není nic, co bych mohla Africe vyčíst :)

Děkuji Fandovi za skvělou organizaci cesty, díky níž jsme si mohli v klidu Afriku vychutnat a užít, vidět spoustu zvířat, spoustu krásné přírody...

A abych nezapomněla, taky oceňuji jeho kvalitní humor a to, že měl se mnou trpělivost a někde mě nenechal na pospas lvům :)"

 

ZdeněkZdeněk

" Ahoj všem cestovatelům :-)

Fanda mne požádal, jestli bych se nemohl vyjádřit „očima účastníků“. Nechtěl bych to jenom shrnout na klady a zápory, ale bohužel asi jinak to neumím :-)

Především převažují ty klady a hned na začátku chci všechny nedůvěřivce upozornit na to, že Fanda je velice čestný člověk a nemusíte mí žádné obavy. Vždy na čem jsme se dohodli to splnil. Tak pokud jste ještě v Africe nebyli a chcete hodit všední záležitosti a starosti za hlavu a o nic se nestarat a chcete se přidat, tak nad ničím neváhejte, Fanda zajistí letenky, půjčení auta, rezervuje kempy a vše ostatní, co je zapotřebí k bezstarostné cestě po JARu. Naplánuje trasu, která dokáže oslovit všechny účastníky této expedice, jeho znalosti místní fauny a flóry jsou taky na dost dobré úrovni, tak pokud nebudete něco vědět, Fanda vám rád odpoví na všechny vaše dotazy.

A co se týče mého pohledu na JAR? Tak se musím jenom pousmát a zavzpomínat :-) protože je to velice příjemná země, kde stačí dodržovat pár základních bezpečnostních podmínek na to, abych si dokázal představit tam žít. Mám pocit, že jsme tam viděli více bělochů než černochů  lidé jsou velice příjemní a ochotní, jejich disciplína je pro nás nepředstavitelná, jenom jízda autem je zážitek na celý život v porovnání s českými agresivními řidiči. Všichni v JARu jezdí velice ohleduplně a spořádaně. Nebo jenom dodržování nočního klidu v kempech je pro nás velice překvapující a to, že ihned po setmění se všichni kolem stanů utiší a vy nejste rušeni žádným rámusem rozverných turistů. Co se týče přírody a pozorování zvířat, tak je JAR na toto vynikající volba, a nebo jsme měli ohromné štěstí při pozorování velkého množství slonů, hrochů, nosorožců, lvů a dokonce se nám podařilo vidět leoparda a asi patnáct minut sledovat geparda, což pro mne byl asi ten nejsilnější zážitek co se týče zvířat, naopak co se týče přírody mne asi nejvíc oslovila oblast okolo městečka Graskop a jeho vodopády jako např. Lisbon, Berlín, Mac-Mac, nebo úžasné skalní misky vymleté vodou s názvem Bourke's Luck Potholes, nemluvě o God´s Window, kde jsou malé pozůstatky deštného pralesa, což je jedinečná možnost nahlédnutí zase do úplně jiného kousku světa. Prostě JAR je vynikající volba jak pro mladé tak i pro seniory, dokonce bych neměl obavu tuto zemi navštívit i s dětmi, proto vřele doporučuji :-)

A nebyl bych to já  abych si nerýpnul do těch záporů :-) kterých moc nebylo, ale každopádně nezpříjemní pobyt. Jelikož já i Fanda máme již něco nacestováno a tím pádem máme jakési ty vůdčí sklony a oba jsme celkem dost silné osobnosti , tak nám chvilku trvalo, abychom se kolektivně na něčem dohodli. Proto pro ostatní zkušené cestovatele doporučuji ještě před odjezdem dopilovat a domluvit i ty nejdrobnější detaily plánu cesty (kdy, kde, jak), kdo například a proč bude řídit auto, když si tak v duchu říkáte (složili jsme se na něho a nemůžu ho řídit?!) tak to jsou věci, které raději v předstihu dohodněte, protože se třeba budete chtít přes poledne jen tak projet i když víte, že budou všechna zvířata teplem zalezlá a budete chtít jen nasát tu atmosféru a nebudete moct, protože Fanda je napsaný jako jediný řidič, no a co že by to stálo o nějakou tu kačku navíc, ale právo se svobodně rozhodnout vám nikdo nedal a jste postavení před hotovou věc. Tak proto doporučuji probrat a domluvit všechny byť i nepodstatné věci předem, ale i přesto můžu doporučit Fandu jako velice zkušeného a profesionálního průvodce do všech koutů světa. A pokud máte tu možnost, tak neváhejte a jeďte :-)"

 

Iva JoudalováZuzka

"Od okamžiku, kdy jsme Fandovil potvrdili naši účast na březnové expedici do Jihoafrické republiky, jsem se na cestu těšila jako malá holka. Neuběhl den, kdy bych aspoň slůvkem nezmínila, jak moc se těším. Na zvířata, na sluníčko, na teplo. Ono se po té letošní zimě není ani čemu divit.

O Africe jsem si svou vlastní představu udělala již po té, co mi Zdenda vyprávěl o svých cestách po Keni a Tanzánii. Teplo, sluníčko, občas deštík, černoši, zvířata. Do Afriky jsem jela s tím, že si ji maximálně užiji. A stalo se. Má vůbec první cesta do Afriky byla naprosto úžasná. Díky Fandovi, který vše zařídil (od rezervace letenek, vypůjčení auta, vyřízení všech vstupů, zarezervování kempů až po samotné řízení auta), proběhla celá expedice naprosto bez problému. Plnými doušky jsem mohla nasávat tamější atmosféru, teplo a sluníčko, užívat si pozorování zvířat (a že jsme jich opravdu viděli!!!).

Na tuto dovolenou budu velmi ráda a hodně dlouho vzpomínat. Byla to opravdu úžasná expedice, sešli jsme se prima parta, užili jsme si legraci i příjemného posezení a klábosení jen tak s plechovkou piva v ruce při svitu měsíce a s oblohou plnou hvězd. Byla to prostě paráda, a kdybych měla možnost jet tam znovu, neváhala bych ani minutu."

 

nahoru
© Copyright 2012 - 2019 František Červený | Tvorba internetových stránek
úvodní strana | JAR 2012 | JAR 2011 | JAR 2008 | informace | nabízíme | kontakt | můj blog